Haber

Zelenskiy’in İtalya’daki müzik festivaline mesaj gönderecek olması tartışma yarattı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’nin İtalya’nın en eski müzik festivalinin son gününde videolu duyuru gönderecek olması ülkede tartışma yarattı.

İtalya’nın Sanremo kentinde bu yıl 73’üncüsü gerçekleştirilecek olan ana müzik festivali başlamadan önce tartışmayla ülkenin gündemine oturdu.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre Zelenskiy, geçtiğimiz günlerde röportaj yaptığı Rai kanalının programcısı Bruno Vespa aracılığıyla Sanremo festivalinde konuşmak istediğini iletmiş ve festival yetkilileri bunu kabul etmiş. Bunun ardından Zelenskiy’in festivalin son gününde görüntülü mesaj gönderecek olması kamuoyunu ikiye böldü.

İktidar ve muhalefetteki birçok parti liderinden, Zelenskiy’in festivale katılmasının gerekli olmadığı yönünde görüşler geldi.

Rusya ile bağları nedeniyle alenen eleştirilen iktidardaki aşırı sağcı Lig Partisi’nin lideri ve aynı zamanda Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Matteo Salvini, “Sanremo’nun bir İtalyan müziği festivali olarak kalmasını umuyoruz. başka hiçbir şey.” dedim.

Muhalefetteki 5 Yıldız Hareketi (M5S) lideri Giuseppe Conte de Zelenskiy’in İtalyan parlamentosuna zamanında hitap etme girişimlerinden son derece memnun olduğunu ifade ederek, “Açıkçası Önder Zelenskiy’in konuşmasını çok da gerekli bulmuyorum. Sanremo’da olmak.” değerlendirmesini yaptı.

Muhalefetteki Eylem Partisi lideri Carlo Calenda, Ukrayna’ya verdikleri destek konusunda çok az şüphe olduğunu, ancak bir ülkenin cumhurbaşkanının bir müzik etkinliğinde mesaj vermesinin “hata” olduğunu söyledi.

Aralarında tarihçi Franco Cardini, yazar Carlo Freccero ve oyuncu Moni Ovadia’nın da bulunduğu bir grup aydın, Zelenskiy’in festivaldeki varlığını anlayamadıklarını belirterek, bunu “derin bir saygısızlık” olarak nitelendirdi.

Zelenskiy’in festivale mesaj gönderilmesi talebini ileten kişi Bruno Vespa, Ukraynalı liderin daha önce başka festivallere de bu şekilde katıldığını hatırlatarak, “Zelenskiy’in kısa konuşmasından çıkan tüm gürültüyü anlamıyorum. tartışma.” dedim.

Festivalin ev sahibi “Amadeus” da Zelenskiy’nin son gün katılımının doğru olduğunu savundu.

karahalli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu