Haber

TOKİ’nin Aksaray’daki Yeni Sanayi Sitesi’ne Esnaftan Tepki: “Son Arkadaşınızın Kapısı Çaldı. Burada Her Şey Güvende. O Duvar Sallanacak mı?”

KEMAL ONUR ATALAY

Aksaray ‘de TOKİ’nin yaptığı Yeni Sanayi Sitesinde çalışan esnaf, “Bir buçuk aydır buradayız, kapılarda sorun vardı ama kendimiz hallettik ama kendimiz yapmak zorundayız, yapamayız” dedi. bir kişiyle kapatın kapı yandaki son arkadaşın üzerine düştü kapılar çok düşüyor burada her şey bize emanet “ileride çaycı var duvarı sallanıyor eksper çağırdılar. Uzman, duvarın o kısmına bir kalas çiviledi. O duvar sallanacak mı? Şimdi motoru asacağım, bağlayacağım, sistem bozuk. Üstü yok, hiçbir şeyi yok, makamı yok” dedi.

Aksaray ‘de TOKİ tarafından yapılan Yeni Sanayi esnafı yaşadıkları sorunları CHP il yönetimine anlattı. Esnaf yaşadıklarını şöyle anlattı:

“BURADA HER ŞEY GARANTİLİDİR”

“Bir buçuk aydır buradayız, kapılarda sorun vardı, yapıldı ama kendimiz yapmak zorunda kaldık ama bir kişiyle kapatamadık, kapı sonuncuya düştü. yandaki arkadaş kapılar çok yıkılıyor burada her şey bize emanet ilerde çaycı var duvarı titriyordu bilirkişi çağırmışlar ustayı çivilemiş duvarın bir kısmı. O duvar sallanır mı? Şimdi motoru asacağım, hayır sistem bozuk. Üst yok, yok, makam yok.”

ALIŞVERİŞLER GERÇEKTEN ZOR DURUMDA”

“Malzemeye yetişemiyoruz, yılda yüzde yüz geçti, metresi 10 liraydı, şimdi 15-20 lira en kötü kural, fazla ekipman yok, adam da satma taraftarı değil. .Daha önce toptancı geliyordu evrakla mal veriyordu şimdi nakit alamıyoruz.Bu sefer ilaca yetişemiyoruz esnaf güç.Bazı taraf sancılı,bazıları sancılı hani yüzde elli, elli bölünmüş durumda.Esnaf gerçekten zor durumda, siyasetten çok hepimizin yaşadığı bir şey var, araba, ev almak hayal oldu artık ekonominin savunucusu yok. . ekonomi Herkesin görebileceği gibi, savunma oyuncusu saçma sapan konuşuyor. Hayatta her şey ekonomiye bağlı, ekonomim uygunsa harcarsın aslında parası olan çoğalttı, küçük esnafın başına geldi, güçlü para çoğaldı.”

“180 BİN LİRAYA DÜKKÂN ALDIK, 205 BİN LİRA BORCUMUZ VAR, YATIRDIĞIMIZ PARA HEP GİDİYOR”

“Dükkân kira değil, aldık ama ödeyemedik. Biraz sıkıntılarımız var. Biz buraya alışmaya çalışıyoruz. Müşteriler daha alışamadı, biz alışamadık.” kendimiz, burası açık alan olduğu için soğuyor. Peşin ödesek indirim oluyordu ama dengeleyemiyorduk. Ödediğimiz para altı ayda bir artıyor, altı ayda bir faiz değişiyor.” Ayda bir faiz geliyor, taksiti ödüyoruz, faizi ödeyemiyoruz. 180 bin liraya bir dükkan aldık, 205 lira gibi görünüyor. Borcumuz şu an 30 ay oldu, para yatırdık, vefat etti. 1600 lira yatırdık öldüler. 180 bin liraya dükkan aldık. Ayda 25 bin liralık bir zam var ki bu bizi çok etkiliyor.”

“Buraya üç duvar örmüşler başka bir şey bırakmamışlar, ne üst kat var, ne şu, ne bu. Hiçbir şey yok, sadece dört duvar, dükkân değil, dükkân, sızdırıyor, böyle bir şey yok. Kapı gibi bir şey. Şu anda 600 bin çok para harcadım.”

KAPI, TAVAN, PENCERE YOK”

“En son AK Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu benim dükkânıma geldi. ‘Al abi sana ne parça lazım’ dedim, ‘beni tanımadın mı’ dedi. Tembellik diye bir şey yok git Meclis’e el kaldır başka bir şey yok hastaneyi bilmezsin yolu bilmezsin bir şey bilmezsin bak şu sahipsiz dükkânlara Aksaray mandıra gibi, son MHP Siirt il başkanı geldi buraya arabası bozuk dedi, “İl başkanı milletvekili zorlayacak, bizim Siirt’imize böyle dükkanlar yapsınlar, ben yaparım” diyor. Kollarını bacaklarını düzeltin.” Memleket değil mi abi? Bakın adam 500 bin liraya dükkan almış 500 bin lira harcamış. Pencere yok öyle bir şey.Elinde evrak olan bir adam geldi “Ben TOKİ’den geliyorum buranın nesi var” dedi.Deveye dediler boynun neden eğri neresi doğru bu adam dedi ki: ‘b iz yaptık’, o zaman aklı başında yapsaydın, yazıklar olsun bu millete, Aksaray’da parti seyretmeyeceksin, iş yapacak adam lazım. buradan alınan kooperatifimiz dahil edilmedi ve çok yüklü bir kira bedeli iade edildi. Diyarbakır’da sanayi kurdular, bal döküp yaladılar, memleket bu değil mi? Biz insan değil miyiz?”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu