Haber

Pencap eyaletinde derinleşen siyasi duruma Pakistan mahkemesinden müdahale

Pakistan’da mahkeme, Pencap Valisi Balighur Rahman’ın eski Başbakan İmran Han’ın müttefiki olan Pencap eyaleti Başbakanı Pervez Divine’ı görevden alma kararını askıya alarak, koalisyon hükümeti ile İmran Han arasında derinleşen siyasi gerilimi şimdilik durdurdu.

Ulusal basında çıkan haberlere göre Lahor Yüksek Mahkemesi, Pencap Valisi Rahman’ın eyalet Başbakanı Divine’ı görevden alma ve parlamentoyu feshetme kararını bir sonraki duruşmaya kadar askıya aldı.

Divine, mahkeme sürecinde meclisi dağıtmayacağına dair güvence verdi.

Koalisyon hükümeti ile İmran Han arasında derinleşen siyasi gerilimi şimdilik durduran mahkeme kararıyla Divine, başbakanlık görevine devam edecek.

Karar dün gece alındı.

Pencap Valisi Rahman, Khan’ın müttefiki olan eyalet Başbakanı Divine’ın dün gece inanç oylaması oturumu düzenlemediği ve eyalet meclisini feshettiği gerekçesiyle görevden alındığını açıkladı.

Rahman, Divine’ın artık eyaletin başbakanı olmadığını ve yeni bir başbakan seçilinceye kadar görevde kalacağını açıklamıştı.

Pervez Divine ise Rahman’ın kararını “hukuksuz” olarak nitelendirerek konuyu Lahor Yüksek Mahkemesi’ne taşıdı.

İmran Han’ın Pencap ve Hayber Pakhtunkhwa eyalet meclislerini feshedeceğini açıklamasının ardından ülkede siyasi gerilim yükseldi. Khan, erken genel seçimler için hükümete baskı yapmak amacıyla iktidarda olduğu eyalet yasama meclislerini feshetmeye karar vermişti.

Hükümet, Khan’ın erken genel seçim davetlerini reddetmişti.

İmran Han’ın hükümeti Nisan ayında düştü

Pakistan parlamentosunda 10 Nisan’da yapılan güven oylamasında İmran Han’ın hükümeti 174 “hayır” oyu alarak düştü.

Ülkede üç kez başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da mecliste yapılan seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu