Haber

Kobanê Davasında Görüş Açıklandı: Ağırlaştırılmış müebbet talebi

HDP’nin eski eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 108 kişinin yargılandığı, 17’sinin tutuklu bulunduğu Kobanê Davası’nda savcılık, vakfa ilişkin 5 bin sayfalık mütalaayı okudu.

ağırlaştırılmış müebbet

Sanıklar Ahmet Türk, Bircan Yorulmaz, Ali Ürküt, Alp Altınörs, Altan Tan, Ayhan Bilgen, Ayla Akat Cet, Aysel Tuğluk, Ayşe Yağcı, Bircan Yorulmaz, Bülent Parmaksız, Cihan Erdal, Nazmi Gür, Dilek Yağ, Emine Ayna, Figen Yüksekdağ Şenoğlu , Sırrı Süreyya Başkan, Gülser Yıldırım, Gültan Kışanak, Günay Kubilay, İsmail Şengül, Zeki Çelik, Pervin Oduncu, Sebahat Tuncel, Zeynep Karaman, tutuklanmayanların tutukluluklarının devamına karar verildi.

Mütalaada, devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak suçundan 36 sanık hakkında Türk Ceza Kanunu (TCK) 3021’den ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. Yine orta hataların Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında cezalandırılması talep edildi.

SAVCI GÖRÜŞÜNE İTİRAZ

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin gördüğü davanın duruşmasına siyasi parti ve toplumsal örgüt temsilcileri katıldı. Duruşmaya Sincan Bayan Kapalı Cezaevi’ndeki bazı siyasetçiler gelirken, farklı cezaevlerindeki siyasetçiler de Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Duruşma, mahkemenin ikinci dönemde verdiği ara kararının okunmasıyla başladı. Argüman dairesi vakıfla ilgili mütalaasını okumaya başlarken, tutuklu siyasiler savunma yapmak istediklerini dile getirdi ancak mütalaa okumasına devam edildi.

AVUKATLAR VE SİYASİLER SALONU ÇIKARDI

Bu sırada tutuklu siyasetçiler ayağa kalkıp alkışlayarak durumu protesto etti. Protestolar şiddetlenirken, tartışma yetkilisi onun görüşünü okudu.

Mahkeme Başkanı’nın “Dinlemek istemeyen gidebilir” demesi üzerine salondaki siyasetçiler alkışlar, zılgıtlar ve “Jin, jiyan, azadi”, “Faşizme karşı omuz omuza” gibi sloganlarla salonu terk etti. , “Direnerek kazanacağız”.

SEGBİS’e katılan tutuklu siyasetçiler de “Jin, jiyan, azadi” sloganlarıyla bulundukları odadan ayrıldı.

Salondaki katılımcılar ve avukatlar ayakta alkışlayarak durumu protesto etti.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Kurulu Eş Sözcüsü Avukat Nuray Özdoğan, “İşte seçim beyannamenizi teslim edin” derken, avukatlar ve katılımcılar salondan ayrıldı.

Tutuklu siyasetçilerin sloganları ve zılgıt sesleri mahkeme salonunun alt katından da duyulmaya devam etti. Savcı, 13 maddelik mütalaasını boş salona okumaya devam etti.

ANA DİLDE EĞİTİM ÖĞRETİMİ HATA DEĞERLENDİRİLDİ

Savcı, siyasetçiler hakkında “Devletin birliğini ve vatan bütünlüğünü bozmak” suçundan ceza verilmesini talep ederken, Nevruz kutlamalarına, Abdullah Öcalan’ın doğum günü etkinliklerine ve yıl dönümü etkinliklerine katılmanın kabahat sayıldığı kanaatindeydi. Türkiye’ye dönüşünden

Anadilde eğitim ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetlerine katılımın da suç olarak sunulduğu görüşte, siyasetçilerin “Kürdistan” diyerek “kuracakları hayali ülkeyi konuşturdukları” savunuldu.

Mütalaasında “niyet okuması” yapan savcı, Kobani eylemlerini “isyan ve isyan provası” olarak değerlendirirken, devletin bilgisi dahilinde Kandil’e yapılan ziyaretleri de suç kapsamında değerlendirdi. analiz süreci.

Savcı ifadesini verdi. Aralarında eski HDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 36 kişi için en az birer müebbet hapis talep ettiler.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan bilgiye göre, mütalaanın mahkemede okunmayan ve UYAP sistemine yüklenmeyen kısımları bulunurken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mahkeme tutanaklarına tebliğ edildi. “Bilgi Notu”. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu