Haber

Hocalı Katliamı’nın 31. yıl dönümü New York’ta anıldı

Emine YILMAZ – abdpost.com / ABD (IGFA) –Hocalı kurbanları Columbia Üniversitesi’nde saygı duruşuyla başlayan anma töreniyle anıldı.

Programda kürsüye ilk kez konuşmacı olarak çıkan Amerikalı tarihçi Michael Gunter, katliamın ABD’de pek bilinmediğini vurguladı.

Gunter, “600’den fazla temiz sivilin öldürüldüğü Hocalı olayını ABD’de çok az kişi duymuştur” dedi. söz konusu. Azerbaycan ile Ermenistan arasında Sovyetler Birliği’nden sonra ortaya çıkan çatışmaların çok az bilindiğini ifade eden Günter, “İki ülkenin ortasındaki bu sorunu daha objektif bilmeliyiz çünkü aslında sadece dünyadaki muhatapları için değil. aynı zamanda eski Sovyetler Birliği’nden sonra ortaya çıkan günümüz Ukrayna’sındaki durumu anlamak da bizim için bir tohum” dedi.

Kuzey Karolina Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Asgarov da Hocalı katliamının Azerbaycan tarihindeki yeri ve halkı için ne anlama geldiğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Programa; Törene Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, Azerbaycan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nden diplomatlar, öğrenciler, Türk ve Azerbaycan toplumundan temsilciler de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu