Haber

Fırtına Vadisi’nde biyolojik mücadele ile şimşir ormanları yeniden yeşeriyor

Rize’nin Fırtına Vadisi’ndeki bölgenin toprak florasından elde edilen, laboratuvarda geliştirilen ve orman zeminine bırakılan mantarlar sayesinde, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan şimşir ağaçlarının yok edilmesini sağlayan ‘biyolojik mücadele maddesi’ adı verilen uygulama hayata geçirildi. 4 yıllık çalışmanın ardından Türkiye genelindeki şimşir ormanlarında uygulanmaya başlanacak.

Çamlıhemşin ilçesine bağlı Fırtına Vadisi’nde yaşlı şimşir ağaçlarının bulunduğu ormanda 2010 yılından bu yana mantar ve şimşir yanıklığı hastalığı görülüyor. Hastalık sonucunda şimşirlerin gövde ve kısımları çürümüş, ahşap dokusu bozulan ağaçların birçoğu kurumuştur. Dünyayı Yaban Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından korunması gereken 200 ekolojik bölge arasında yer alan ormanda, yaşamsal suyunu şimşir ağaçlarından kaybetmeyenler için 4 yıl önce biyolojik mücadele başlatıldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEU) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji ve Moleküler Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. TÜBİTAK destekli Şimşir Ağaçları projesi. Bölge toprak florasından biyolojik mücadele ajanı funguslar hazırlanmıştır. Ağacı ve toprağı toprağa bırakan mantar çalışmasının ardından şimşirler yeniden yeşermeye ve filizlenmeye başladı.

‘DÜNYADA BİR İLK’ Prof. Dr. Şengül Alpay Karaoğlu, model olacak ‘biyolojik mücadele ajanı’ adlı çalışmanın bölge ve Türkiye genelindeki şimşir ormanlarında uygulanmaya başlayacağını belirterek, “Bu uygulama Dünyada ilk kez ormanlık alanın biyolojik çaba ile canlandırılması ve ıslah edilmesi nedeniyle değerlidir.Literatürde buna benzer bir çalışma görmedim.Önümüzdeki yüzyıl için model olacak. Değerli olan, öncelikle bölgeyi canlandırmak ve geri kazanmaktır. Orman Bölge Müdürlüğü’nün de desteğiyle bu uygulamayı tüm Türkiye’ye yayacağız. Benzer bir mücadeleyi Türkiye’de başka hastalıklara sahip ağaçlara karşı da başlatarak gen kaynaklarımızı koruyacağız.” Hastalık yapıcı mantar ile sağlıklı mantar dengeye geldi, hayati suyu taşıyan ağaçlar iyileşmeye başladı. Vücudu iyileştirdi ve üzerindeki yosunları kaldırdı. Vücut dokusu taze, filiz vermeye başladı” dedi. . Şimşir gölgede büyüyebilir, ancak alan kızılağaç tarafından istila edildiğinde yeniden büyümek zordur. Pürüzsüz ve parlak bir yüzey verir. Şimşir küçük çaplı ama kaliteli işlerin yapımında kullanılır. Torna işlerinde, müzik aletlerinin küçük parçalarında, ders aletlerinde, mekik, makara, kaşık, tavla terazisinde, Satranç taşı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu