Haber

Bosna Hersek’ten Türkiye’ye gelen arama kurtarma ekiplerinin ilk konvoyu ülkelerine döndü

Kahramanmaraş merkezli “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde kurtarma çalışmalarına katılan Bosna Hersek’ten arama kurtarma ekibi başkent Saraybosna’ya döndü.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Novi Grad Belediyesi Arama Kurtarma Birimi’ne bağlı 20 kişilik ekibi Uluslararası Saraybosna Havalimanı’nda karşıladı.

Büyükelçi Girgin, “Bosna Hersek’ten hayat kurtarmak için Türkiye’ye giden ekibi karşılamak için havalimanındayız. Çok sayıda hayat kurtardılar, kendilerine minnettarız.” söz konusu.

Bu vesileyle tüm Bosna Hersek kurum ve halkına şükranlarını ifade eden Girgin, Bosna Hersek’te “çok değerli yardımların” toplandığını söyledi.

Saraybosna’daki Novi Grad Belediyesi Arama Kurtarma Birimi ekip lideri Fahrudin Dobraca, Türkiye’de gördükleri durumdan çok etkilendiklerini söyledi. dedi.

Enkaz altından 10 kişiyi kurtardıklarını kaydeden Dobraca, “Yaşadığımız bir olayı unutmayacağız. Yıkılan bir binayı kazdığımızda birbirine sarılmış anne, baba ve kızından oluşan bir aile bulduk ve bir daha asla unutmayacağız. unutmak.” söz konusu.

Bosna Hersek’ten Türkiye’de arama kurtarma çalışmaları yapmak üzere yola çıkan ekiplerden ilki yurda dönerken, diğer grupların bu akşam veya yarın Saraybosna’ya dönmesi bekleniyor.

Bosna Hersekli 234 kişiden oluşan 13 grubun depremlerin olduğu ilk günden itibaren arama kurtarma çalışmalarına katıldığı ve 26 kişiyi sağ kurtardığı paylaşıldı.

mudurnu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu