İş

Analistler, Apple’ın soket kayıplarına ilişkin raporların ardından Broadcom’u savunuyor

Bloomberg Haberleri, Apple (NASDAQ: AAPL), Broadcom’dan sonra şirket içi bir Wi-Fi/Bluetooth yongası üzerinde çalıştığını bildirdi (NASDAQ: AVGO ) hisseleri dün yaklaşık %2 düşüşle kapandı. Cupertino merkezli teknoloji devinin 2025’te kendi çiplerine geçmek istediği bildiriliyor.

Apple, Broadcom’un en büyük müşterisidir ve Broadcom’un gelirlerinin yaklaşık %20’sini oluşturur. Yıllık satışlarının %22’sini Apple’dan alan Qualcomm (NASDAQ: QCOM), Apple’ın planlarından etkilenen bir başka çip üreticisi.

Raporda Apple’ın; Hücresel modem, Wi-Fi ve Bluetooth özelliklerini tek bileşende birleştirecek yeni sürüm üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

İşte bazı analistlerin son söylentiler hakkında söyledikleri:

Şehir:“Bu haber bizi pek şaşırtmadı ve Apple’ın şirket içi modeme geçtikten bir süre sonra RF çipleri için dahili kaynak arayışına gireceğini uzun süredir düşünüyoruz… Bu haberi yaklaşık %59/%33 ile bildiriyoruz. Sırasıyla 2022/2021 mali yılında Apple satış riski. “nötr” sınıf RF yarı mamul ürünler SKS/ QRVOBizim için olumsuz bir başlık olarak görüyoruz.”

BofA: “Apple gibi önemli bir müşteride hiçbir iş kaybı olumlu olmasa da, Apple/akıllı telefon ilişkisinin ticari katsayılarını düşürme eğiliminde olduğunu not ediyoruz (akıllı telefon satıcısı 12x NTM PE’de işlem görürken yarı ürünlerin geri kalanı 16x’te işlem görüyor). Soket kaybı olsa bile. AVGO, şu anda %20’nin altında olsa da yaklaşık %12-15 oranında Apple için oldukça büyük bir risk altında olmaya devam edecek… Önde gelen FCF üretimi (%50 civarında marj) ve %3’ün üzerindeki temettü getirisi ile desteklenen ‘satın alma’mızı sürdürüyoruz ‘ Tercih edilen bulut yarı satıcılarımızdan biri için puan.”

Alman bankası:“QCOM ile ilgili haberler yatırımcıları şaşırtmamalı çünkü Apple’ın iPhone için hücresel modem tedarik etme çabaları iyi biliniyor ve QCOM bile Analist Günü etkinliği sırasında 2024 mali yılı gibi erken bir tarihte Apple hisselerini kaybetme olasılığının sinyalini verdi.”

Hayır.“Bizden aldığımız raporlar (eğer doğruysa) AVGO için daha artımlıdır… Intel (NASDAQ: INTC )’in kablosuz işi, geliştirme aşamasında çalışan bir 4G ve 5G temel bant çözümü sağlıyor; yüksek performanslı birleşik bir çip geliştirmek, temel banttan daha büyük bir engel teşkil edebilir. AVGO’nun DC/Bulut, Kablosuz ve Yazılım tarafından yönetilen baskın franchise odaklı modelini seviyoruz.”

Yazar: Senad Karaahmetoviç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu