Haber

Akbelen Menderes’teki Zeybek Şenliğinde Unutulmadı

Menderes’te düzenlenen Zeybek Köyü Kültür Şenliği renkli görüntülere sahne oldu. Etkinlikte konuşan Menderes Belediye Başkanı V. Erkan Özkan, Akbelen’deki ağaç katliamına direnenleri unutmadı.

Zeybek Kültür Sanat ve Turizm Kooperatifi tarafından Menderes Belediyesi’nin desteğiyle düzenlenen Zeybek Köyü Kültür Şenliği coşkuyla gerçekleşti. Çatalca’da gün boyu süren etkinlikte zeybek kültürünün en güzel örnekleri yaşandı. Menderes Belediye Başkanı V. Erkan Özkan’ın konuşması şenliğe damgasını vurdu.

Geleneksel hale gelecek

Etkinlikte konuşan Menderes Belediye Başkanı V. Erkan Özkan, “Tüm Menderesli hemşehrilerim adına festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu toprakların insanları olarak ben ve ekip arkadaşlarım bu toprakların kültürünü yaşatmak için gerekli tüm desteği vermeye devam edeceğiz. Köklerimiz olan bu toprakların yiyeceğinden, giyeceğinden, sanatına ve üretimine kadar her şeyin bizi biz yapan, sevgi dolu bir arada durmamızı sağlayan, kısacası kardeş olmamızı sağlayan temeller olduğunu biliyorum. Ege toplumu. Geleneksel Ege kökleri, kültürü ve sanatı denilince akla ilk gelen şeyin zeybek olduğunu hepimiz biliriz. Bu tıp şenlikleri, Zeybek kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması açısından değerli bir noktada durmaktadır. O yüzden her yıl bu festivali devam ettirmeyi planlıyoruz” dedi.

Akbelen’e Mesaj

Önder V. Özkan konuşmasında, Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Akbelen Ormanı’ndaki maden sahasını genişletmek için özel bir şirket tarafından başlatılan ağaç katliamına da değindi. Maalesef buna dur demek isteyen kişilere sert müdahaleler yapılıyor. Buradan Akbelen’deki ağaç katliamına direnen Efes’i selamlıyor ve söylüyorum ki; Biz Egeliyiz ama zeybek çalarken diz çökeriz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

lalapasahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu