Ekonomi

Medipol’den deprem sonrası ruh sağlığını koruma önerileri

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Salicha Gkiouler, beyin sarsıntısı sonrası afete maruz kalan kişilerde meydana gelebilecek travmatik yansımaların normal olduğunu belirterek, ruh sağlığını korumanın ve daha uygun hissetmenin yollarını anlattı.

Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi’nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Gkiouler, depremin duygusal, fiziksel, davranışsal ve zihinsel tepkilerin yanı sıra sosyal ve ekonomik yıkıma da yol açtığına değindi.

Travmaya bağlı yansımaların “olağanüstü durumlar karşısında olağan tepkiler” olarak tanımlandığını belirten Gkiouler, “Travmaya maruz kalan çoğu insan için olaydan sonraki ilk haftalarda bu tepkiler zamanla ortadan kalkar. tedavi ve müdahaleye gerek kalmadan kısa sürede normale dönebilir.” sözlerini kullandı.

“Görüntüleri tekrar tekrar izlemeyin”

Salicha Gkiouler, Kahramanmaraş’ta afetlerden etkilenen bireylerin beyin sarsıntısı geçirdikten sonra ruh sağlıklarını korumalarının mümkün olduğuna değindi.

Yaşanan olaylar nedeniyle tehlikede olunduğunda çarpıntı, nefes darlığı, mide bulantısı, titreme ve göğüste baskı hissi gibi belirtilerin ortaya çıkacağına dikkat çeken Gkiouler, “Kaygı insanı çıldırtmaz ama delirtir. ölecekmiş gibi hissetmek Korkunuz azaldığında bu belirtiler kendiliğinden kaybolur.

Sosyal temel, bireylerin duygusal travma sonrası etkileri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Duygularınızı, acılarınızı bastırmaya çalışmayın. Bu olayla ilgili duygu ve düşüncelerinizi çevrenizde sizi dinleyebilecek kişilerle paylaşın. “Arkadaşlar, aile ve komşularla olumlu ve destekleyici bağlar kurun.”

Deprem sonrası kapalı ortamlara girmenin ya da kalabalık yerlerde bulunmanın kaygı yarattığını vurgulayan Gkiouler, bunlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

“Kaygı seviyeniz azalana kadar tanıdıklarınızla yapın. Özellikle çocukların beyin sarsıntısı görüntülerine ve görüntülerine maruz kalmalarını azaltın. Yetişkinlerin bazen sahneleri izlemesi gerekebilir ama gün boyu yıkım görüntülerini izlemek zihinsel etkinizi artırır. Bu nedenle görüntüleri izlemeyin. İlk günlerde uykusuzluk, iştahsızlık, herhangi bir şey.Hiçbir şey yapmak istememe, halsizlik, çaresizlik ve umutsuzluk duyguları doğaldır.

Sakinleştirici kullanmayın, uykunuz birkaç gün içinde düzene girecektir. Vücudunuza iyi bakın, beslenmenize dikkat edin. Alkol ve sigara kullanımı gibi sağlığınızı olumsuz etkileyecek başa çıkma yöntemleri kullanmayın ve sizi ne rahatlatıyorsa onu yapmaya çalışın. Yoğun bir telaş hissederseniz nefes ve gevşeme egzersizleri yapın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu