Haber

Kızılay çadırlarının satışı Almanya’da da tartışılıyor: Açıklansın

Kızılay’ın çadırlarını deprem bölgelerine ücretsiz göndermek yerine yardım kuruluşlarına sattığının ortaya çıkması Almanya’da geniş yankı buldu. Konuyla ilgili haberlerin Alman medyasına yansımasının ardından Türkiye’ye gönderilen yardımla ilgili tartışmalar çıktı.

DW Türkçe’nin haberine göreTürkiye-Almanya Orta Parlamento Dostluk Kümesi Lideri Max Lucks, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, afet bölgelerinde acil ihtiyaç duyulan çadırların Kızılay tarafından para karşılığı satıldığı haberini duyduklarını, Kızılay’ın milyonlarca insan felaketten muzdaripken kendini zenginleştiremiyor.

Konuyla ilgili Alman EPD Ajansı’na konuşan Yeşiller’den Şanslı Parti, bu tür haberlerin depremzedelerin öfkesini ve acısını daha da artırdığını belirterek, “Türk Kızılayı’na yönelik suçlamalar netleşmeli. Çünkü Alman dernekleri iş birliği içinde. Afet yardımı konusunda bu örgütle birlikte “Suçlamaların verdiğimiz desteğe bir etkisi olmalı” dedi.

‘BELEDİYELER VE STK’LAR ÇALIŞMALI’

Depremzedelere destek için Türkiye’ye gönderilen yardımlarda yerel aktörlere daha fazla ağırlık verilmesi çağrısında bulunan Lucks, Almanya İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının beyin sarsıntısı yardımları konusunda belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde çalışmasının daha doğru olacağını kaydetti.

Yeşil Parti Meclis Kümelenmesi’nin iç siyaset sözcüsü Lamya Kaddor da suçlamaların asılsız çıkması durumunda bunun kişisel ve siyasi sonuçları olacağını belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu