Haber

Demirtaş’tan Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 14 Mayıs Seçimlerinde Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğini Twitter hesabından duyurdu.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Demirtaş, mesajında, “Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı Sayın Kılıçdaroğlu, Allah hidayet versin. Ayrılığı sona erdireceğinize, toplumsal barışı sağlayacağınıza, Türkiye’ye barış ve refah getireceğinize yürekten inanıyorum. Oy size Sayın #Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu” ifadesini kullandı.

Aralarında HDP, Yeşil Sol Parti ve Türkiye Emekçi Halk Partisi’nin de yer aldığı Emek ve Özgürlük İttifakı, 28 Nisan’da Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını destekleyeceğini açıkladı. İttifak’tan yapılan açıklamada, “Türkiye, siyasi, toplumsal ve ekonomik krizlerin bir arada yaşandığı, çoklu kriz koşullarında, tarihinin en önemli seçimlerine doğru ilerliyor” ifadesine yer verildi. , Milletvekilliği seçimlerinde Türkiye halkını bir kez daha Emek ve Özgürlük İttifakı’na, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeye davet ediyoruz.

İttifakın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeme ve ittifak çatısı altında milletvekilliği seçimlerine girme kararı aldığına işaret edilen açıklamada, “Türk siyasetinin bu kırılma döneminde Türkiye içinde tarihi görevimizi yerine getirme konusunda mutabık kaldık. hem geleneğimize hem de gelecek nesillere borcumuzun kapsamı bu kapsamda 14 Mayıs 2023.” Türkiye’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.

DW / ET,BO

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu