Haber

CHP’li Gürer: “Önergedeki EYT ile ilgili düzenlemeleri yeterli bulmuyoruz”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Yaşlı Emekliliği (EYT) ile ilgili kanun teklifinin içeriğini yeterli bulmadıklarını söyledi.

Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı ile 2899 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapıldığını hatırlattı.

Düzenlemeyi yeterli bulmadıklarını belirten Gürer, “Meclis’e getirilen önergenin hiçbir sorunu bütün kesimleri kapsayan bir anlayışla ele almadığını gördük. AK Parti EYT konusunda kendini sorumlu görmüyor ama 2009’da AK Parti kendini sorumlu görmüyor” dedi. 2008 yılında çıkarılan bir yasa ile emeklilik yaşı kademeli olarak 58’den 65’e çıkarıldı. “Bu konuda bir değişiklik yok. Bugün Türkiye’de iş bulanlar 65 yaşında emekli olabilecek. Bu yasayı AK Parti çıkardı.” dedi.

Gürer, “EYT’ye takılanlardan sonra şimdi de AK Parti’nin getirdiği bu teklifle emekliliğe takılanlar var” diyen Gürer, gerek komisyonda gerekse genel kurulda bu konudaki görüşlerini dile getirerek, düzeltme yapılması gerektiğini belirtmişlerdir.

AK Parti döneminde yapılan düzenleme ile aylık harçlık oranında değişikliğe gidildiğini ve katsayının yüzde 70’ten yüzde 30’a düşürüldüğünü belirten Gürer, şöyle konuştu:

“Bu düzenleme ile emekli maaşlarında önemli bir hak kaybı yaşandı. Bugün emekliler için en düşük maaş 5 bin 500 lira. Emekli olacak EYT’lilerin değerli bir kısmı bu maaş üzerinden emekli olacak. Bu katsayı değişikliği olmasaydı. 10 bin liranın üzerinde maaşla emekli olurlardı.Bu da büyük bir haksızlıktır.Bu kanun teklifi ile emekli maaşı oranında yüzde 70 katsayısına geri dönülmesi gerekmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu